יער קדושי דורוחוי

בזכות מאמצים רבים של אנשים שנושא זה היה חשוב להם,  הוקם יער קדושי דורוחוי והסביבה (דאראבאני, הרצה, מיהלני, סווני ורדאוץ). ואנדרטה שעשויה שישה עמודי אבן וביניהן גדם נמוך של עץ המסמל את גדיעת חיי היהודים בשואה. מקום זה נמצא במושב שורש, בהרי ירושלים.  האנדרטה בעלת שש הצלעות נועדה להנציח ולהזכיר אלפי היהודים שנספו בפוגרום דורוחוי  ובטרנסניסטריה.

חשוב לציין כי אנדרטה דומה לזו מצויה בבית הקברות היהודי בדורוחוי- עמודי אבן גדולים עומדים בצורה דומה. בנוסף בבית הקברות היהודי ישנם כ-50 עצים קטנים שהוצבו לזכרם של נספי הפוגרום. 

זוהי הדרך הטובה ביותר לסיים את פרק שואת יהודי דורוהוי, ההנצחה והזיכרון. מדיי שנה בחודש יוני מתקיים אירוע זיכרון ביער קדושי דורוחוי בישראל. עצרת לזיכרון הפוגרום בדורוחוי שהיה ב-1/7/1940 וכן לגירוש יהודי השואה לטרנסניסטריה. זו עצרת המזכירה שלמרות הקשר הטוב עם רומניה והעצב מהעזיבה, עדיין האנטישמיות הביאה למותם של יהודים רבים ואסור לשכוח זאת. הגעגועים לחיים בדורוחוי וברומניה אמנם רבים וחזקים, אך אין לשכוח את מה שקרה. 

למרות שיהודי דורוחוי גאים במולדתם הרומנית ובמקום שממנו הם הגיעו- עדיין היה משהו מאוד כואב ומאוד עצוב בעבר הזה. האהבה הגדולה שיש לעיירה הקטנה והמשפחתית הזאת (דורוחוי) מהולה גם בעצב ובכאב על כך שבמקום זה נהרגו רבים מאנשי הקהילה על לא עוול בכפם. רק בגלל שהיו יהודים.

אמנם היו רומנים שעזרו ליהודים להימלט על נפשם, ובזכות רבים מהם אנחנו פה היום, אך הם היו מעטים וקולם לא נשמע. סך הכול הפוגרום נעצר בזכות רומנים טובים שניסו לעשות סדר ולהחזיר את הצדק. את יהודי דורוחוי החזירו מטרנסניסטריה בשנת 1943, כשרוב היהודים באירופה נשלחו למחנות המוות וההשמדה. יש עדיין תקווה, אך ישראל היא ללא ספק המקום היחידי (בעולם) שבו היהודים יכולים לחיות בשקט. 

טקסי השנה/ עצרת הזיכרון ליהודי דורוחוי שנספו בפוגרום ובשואה הם קטניםם ומרגשים, ומוגשים לרוב על-ידי קרובי משפחתם של הניצולים, אנשים שהיו שם. לעיתים משתתפים גם הניצולים עצמם. אנו מחויבים לזכור ולא לשכוח, כדי שההיסטוריה הנוראית הזו לעולם לא תחזור.