בניין העירייה הישן

בית העירייה העתיק של עיריית דורוהוי הוא כיום אנדרטה ארכיטקטונית בעלת ערך מקומי רב, אך נבנתה עוד במאה ה-'19. סיפורו של אנדרטה זו החל בשנת 1850, כאשר העירייה קנתה בית עם 6 חדרים בלבד, שנמצא ברחוב פושטיי (postei). מדור התביעות, בית הדין ובית המשפט פעלו יחד בששת החדרים הללו. לאחר מכן נוספו שני חדרים נוספים, בהם ניהלו אנשי העירייה את עבודתם, ומאז 1877 בית העירייה פעל בבניין כולו.

דורוהוי עברה מאז תקופה משגשגת, בה נוסף נוף עירוני, מבנים מודרניים, רחובות סלולים, פארקים עירוניים, כמו גם בתי ספר חדשים, שהגיעו משינוי של הגנים בסביבת בית העירייה. שדרוגים אלה הגדילו את חשיבותה ואת האטרקטיביות של העיר בקרב המרכזים העירוניים במולדובה.

מאוחר יותר, בשנת 1901, סברו ראשי הערים בתקופה כי בית העירייה זקוק לשדרוג נוסף. הם רצו שבית העירייה יפעל בבניין מודרני, שיהיה מרווח יותר, יתאים לדרישות חדשות ולהיקף גדול יותר של משימות ניהול. לפיכך, נקבעה אבן המצבה של המטה החדש, שנקרא הארמון הקומוניאלי, באמצע 1903, עם המהנדס אינגיניו ויגנאלי מיאש- כאדריכל.

הבניין הושלם בשנת 1907, וכלל נגרות ובית מלאכה לנפחות, הפועל על הסקה מרכזית. שנה לאחר מכן, בשנת 1908, המשיך הבניין בתאורה חשמלית, שעדיין נחשבה למותרות באזורים רבים בארץ. הבניין שוחזר לאחרונה, והזהות האדריכלית המקורית נשמרה היטב, מראהו ללא רבב ומייפה את האזור כולו. בניין העירייה הנראה כמו ארמון מזמין אתכם להקשיב לסיפוריו על בני אצולה וראשי ערים אשר חידשו את העיירה לפני למעלה ממאה שנה.