מוזיאון ג'ורג'ה אנסקו

 

מוזיאון הזיכרון "ג'ורג 'אנסקו" ממתין למבקריו ברחוב עם אותו השם. הוא נבנה בשנת 1860 כבית מגורים, ונכלל ברשימת המונומנטים ההיסטוריים של רומניה מאז 2010.

את הבית קנה אבי המלחין- קוסטשה אנסקו, בשנת 1910. בנו, ג'ורג' אנסקו, התגורר כאן תשע שנים. הבית הפך למוזיאון בשנת 1957 על ידי קבוצת אינטלקטואלים מדורוהוי, בראשות הפרופסור קונסטנטין רדינשי.

המוזיאון מכיל כיום אוסף מדהים של מסמכים וחפצים בעלי ערך רב השייכים למוזיקאי המפורסם: ריהוט עתיק, פסנתר, מקל, כינורות, ציונים מוסיקליים וכתבי יד, זוג משקפיים, תלבושת קונצרט, ספרים, צילומים, אישי מכתבים, כמו גם הבחנות שקיבל במהלך הקריירה. בין אלה פסלון שקיבל המוזיקאי הנכבד כשנקבע כאזרח כבוד של דורוהוי.

הפסנתר יוצר בשנות העשרים, והוא נקנה מווינה על ידי טינקה, דודתו הצעירה של אנסקו, במיוחד כמתנה לאחיין שלה. המוזיקאי נהג לנגן בו בכל פעם שהוא ביקר אצל אביו. כפי שנכתב על אבן השיש בכניסה- במהלך מסעותיו הארוכים כתב המלחין כמה מיצירותיו כאן: הסימפוניה השלישית, רביעיית הפסנתר מס' 2, ואחרות.

לדברי אוצר המוזיאון, המוזיאון נפתח שנתיים לאחר מותו של אנסקו. זה התחיל באוסף של למעלה ממאה חפצים, ואסף בהדרגה כ -1,200. עם זאת, רבים מהחפצים שהיו שייכים למשפחת אנסקו אבדו כאשר נשרף בית ההורים בקרקליה.

בשנת 2005 אורגן המוזיאון מחדש לכלול טרקלין/ חדר אורחים בו מתקיימים באופן קבוע קונצרטים ורסיטלים. המופעים במקום זה הם חוויה נהדרת וייחודית.